0
Toplam: TL + KDV
 

BABA OLMAK

Baba olmak çok güzeldir. Sahiplenici ve kapsayıcı olarak benimseyicidir. Sarıp sarmalayan, koruyan kollayandır. Baba olmak gücü, kuvveti, kudreti ifade etmek, hayata ve insanlara sunmaktır. Baba olmak, sevgiyi güçle ifade ederken merhamet etmek demektir.

Baba olmak, otoriteye sahip olmak, düzene ve sisteme hazırlayan olmak demektir. Hayata hazırlarken en büyük destekçidir. Keskin bakışlarla ortamı yönettiği gibi gelecek ihtimalleri gören ve uyaran demektir.

Baba olmak, çocuğun başı sıkıştığında ilk arayacağı kişi olabilmektir. Kaçıp saklanmak, başa gelenleri gizlemek yerine “İmdat” denebilecek kişi olabilmektir. Çocuğunu hatasıyla, başarısıyla sevebilmek, yanında yürüyebilmektir.

Baba olmak, kadına, analığa, çocuğa ve saflığa saygı duymaktır. Kadınını annesi gibi koruyup kollamak, çocuğunu kıymetli ve narin bitki gibi yetiştirmektir. İncitmekten imtina eden ve bunu öğretendir.

Baba olmak öğretmen olmaktır. Anlamadığın, yorumlayamadığın her ne varsa cevap alabileceğin bir ansiklopedi gibidir. Açıp sayfa sayfa okumak istersin, o sorduğun soru kadar cevap verir J. Baba olmak talep görmek,

Bilginin peşine düşeni desteklemek demektir.

Baba olmak, evin direği olmaktır. Sözünün eri, özünün ifadesi olandır. Kuralları katı, kendi kurallarının da hâkimi ve yargıcı olandır. Bazen esnemeyen bazen de hemen “olur” diyerek şaşırtandır. İzin almak için iyi zamanı kollanan, annenin paravanlığı ile yumuşatılan sert ifadeli yufka yürekli olandır.

Baba olmak duygusallığı saklamak demektir. Film izlerken ağlamak ama “gözüme kirpik kaçtı da” diyerek ağladığını gizlemek demektir. Ağlamayı zayıf gördüğünden midir bilinmez ama kolay kolay ağlayamayan demektir.

Her nasılsa öylece en iyi babadır. Varlığı oldukça anlamlıdır. Yerini başka hiçbir şey dolduramaz.

 “Sen benim için en uygun babasın.” “İyi ki benim babamsın.” Tüm babaların babalar günü kutlu olsun. Sevgilerimle,

Ebru Demirhan

Mesaj Gönder