0
Toplam: TL + KDV
 

TATİLİN HAKKINI VERMEK

Bir zamandır beklediğimiz, uğruna para biriktirdiğimiz, hayaller kurduğumuz, beklentiler ekip bolca duygu beslediğimiz yaz ayı geldi çattı. Tatil zamanı başladı.

Tatili anlamına uygun ve faydalı bir şekilde geçirmeniz için bir takım önerilerde bulunmak istiyorum. Sürekli konuşan zihinler ve bitmeyen işlere gerçek bir mola olsun diye ben de üzerime düşeni yapayım dedim.:)

Öncelikle bedeninizin ihtiyaçlarını duymanızı öneririm. Uyumak mı, gezmek mi, dinlenmek mi, yemek mi? Bedeniniz gerçekten ne istiyor. Genellikle akıl yani zihin alıştığı düzen ve düşünce sistemi gereğince olanın akışına uyar. Yani tatile çıkınca ilk günler hala her gün uyandığınız saatte uyanmaya devam edebilirsiniz. Bunun gibi alışkanlıkların devam etmemesi için tatil öncesinde sakin bir zamanda “Sevgili bedenim, planladığım tatilde benden ne istersin?” diye sorabilirsiniz. Elbette bedenin istekleri de değişecektir. Her gün sormaya devam edebilirsiniz. Bedenle uyumlu olmak tatil sonrasında da verim almayı sağlar.

Zihniniz hiç susmayacak ve düşünmeye devam edecektir. Bazen etrafta olan biteni izlerken hiç tanımadığı insanları yargılayacak, bazen sıcaktan şikâyet edecek bazen de hayaller kuracaktır. Her ne yaparsa yapsın onu başkalaştırın. Ona kendi zihniniz gibi değil de başka bir şey gibi davranın. Mesela ne derse dinliyormuş gibi yaptığınız komşu gibi davranabilirsiniz. Böylece sizi tatilden alıkoymasına izin vermezsiniz. Hatta hoşunuza gitmeyen şeyler aklınızda dolaşmaya başladığında “seni dinlemiyorum” diyebilirsiniz. Kısa bir an için renkli bir noktaya odaklanıp o renkle ilgili güzel bir hikâye yazın. Anlık ve komik bir hikâye olabilir. Ve yeniden tatile dönün.

Tatilde duyguları ve düşünceleri esnetmek oldukça rahatlatıcıdır. Mümkün olduğunca anda kalmaya bakın. Anda kalmanın en kolay yolu gülmek ve hatta kahkaha atmaktır. Neşe, duyguların esnemesine oldukça destek verir. Çocukları izleyin, ne kadar güzel eğleniyorlar. Yeniden bir çocuk gibi hissetmek de oldukça keyifli olacaktır. Çocuk gibi hissedip, neşeyi ve keyfi bedene aktarırken zihni de sakinleştirebilirsiniz. Çocuklar yetişkinler gibi düşünmez ve hayat onlara güzeldir.

Keyifli, neşeli ve esnek bir tatil geçirmenize niyet ediyorum. Eğlence, dinlenme ve huzur tatilde ve diğer tüm günlerde sizlerle olsun.

Sevgilerimle,

Ebru Demirhan

Mesaj Gönder